Rólunk
Szabadság. Jólét. Szépség.
Eszmék,
amelyek jobbá
teszik a világot.
A Common Sense Society amerikai és európai egyetemisták vitafórumaként alakult 2009-ben. Céljuk az volt, hogy jobban megismerjék azokat az elveket, amelyek történelmünket alakították és egyben jövőnket is nagyban meghatározzák. E törekvés révén a Common Sense Society tulajdonképpen a közös civilizációnkat alakító erkölcsi, társadalmi, politikai és kulturális örökségünket ápolja és élteti.
Ez az örökség nem más, mint intézmények óriási hálózata, normák, szokások és erkölcsi gondolkodásunk alapvetései, valamint közös történelmünk, amelyeket a CSS a szabadság, a jólét és a szépség kérdései köré rendez. A CSS mára egy olyan nemzetközi hálózattá vált, amely ezeket az időtlen értékeket és azokat a közvetítő intézményeket népszerűsíti, amelyek elengedhetetlenek az emberi kiteljesedéshez és boldogsághoz.
Az állampolgári értékek átadása és a fiatal generációk részvétele a politkai folyamatokban kulcsfontosságú egy valóban szabad és virágzó társadalom megteremtéséhez hazánkban. Éppen ezért a CSS az állampolgári részvétel, a vállalkozói szellem, és a felelős szabadság eszméinek terjesztéséért dolgozik az egyetemista diákok és a fiatal értelmiségiek körében Magyarországon. A Common Sense Society tagjai rendszeres találkozók, beszélgetések, előadások, műhelyek, filmvetítések és könyvbemutatók alkalmával a közélet aktuális kérdéseiről cserélnek eszmét. Célunk, hogy civilizációnk alakításának ne tétlen megfigyelői legyünk, hanem mi magunk alakítsuk a tartós szabadság jövőképét.
Miért „Common Sense“?
A „common sense“ (józan ész) kifejezést azért választottuk, mert a CSS ésszerű és egyben ékesszóló párbeszéd lehetőségét szeretné előmozdítani a magyar politikai szférában, szemben az ellenséges és ideológiai töltetű közbeszéddel. A józan ész eszméje legkorábban az ókori görögöknél fogalmazódott meg. A görög έμπειρία szó arra vonatkozott, amit az élettapasztalatunk útján érthetünk meg. A rómaiak hasonlóképp használták a sensus communis kifejezést az ésszerűség és emberiség felhalmozott tapasztalatainak összességének kifejezésére. A keresztény hagyomány ennek kifejezésére egy teológiai fogalmat alkalmaz az „általános“ vagy „természetes kinyilatkoztatásra“, amely az erkölcsöt és Isten jelenlétét az anyagi világban magától értetődőnek fogadta el.
A „common sense“ leghíresebb megjelenése 1776-ból való, amikor Thomas Paine brit politikatudós egy röpiratot jelentetett meg „Józan ész, az amerikaiakhoz címezve“, amelyben Amerikának Nagy-Britanniától való függetlensége mellett érvelt. Mondandója abból a meggyőződésből táplálkozott, hogy egyesíteni kell a politikai ideálokat és a gyakorlatot. Abban a korban, amikor a politikai eszményekre a történelemben addig nem látott módon alapoztak tetteket, Paine kijelentette: „Amerika ügye, tág értelemben, az egész emberiség ügye.“
Hisszük, hogy a mai közbeszéd és a szakpolitikai döntések jelentősen fejleszthetők ha azokat politikaelméleti, filozófiai és történelmi szemszögből rendszeresen megvizsgáljuk. Ennek megfelelően a racionális párbeszéd előmozdítása, a civil szerepvállalás segítése és a kultúránk közös ünneplése útján kívánunk hozzájárulni generációnk intellektuális fejlődéséhez.
Vezetés és Munkatársak
Az Andrássy Szalon
Az Andrássy Szalon ad otthont a magyar Common Sense Society legtöbb rendezvényének. További.
Vezérelveink
A szabadságról, a jólétről és a szépségről alkotott fogalmaink az emberi egyenlőség és az egyének veleszületett jogai tiszteletének szilárd filozófiai talaján állnak. E vezérelvek nyújtják a keretét azon intézmények széles körének, mint amilyenek az önként vállalt munka, a vallásszabadság, a szólásszabadság és a tulajdonjogok, amelyek az egyén boldogulását elősegítő társadalom támasztékai. Ezen elvekről alkotott fölfogásunk az általunk örökölt nyugati civilizáció és a történelem tanulságainak alapos tanulmányozásán, valamint azon megfigyeléseken alapulnak, hogy mi mozdítja elő az értelmes emberi életet.